گیاه البرز
'گیاه البرز'

پوماسوپر

پوماسوپر

پوماسوپر

معرفی:

این علف کش در بازار با نام تجاری پوماسوپر Puma super 7.5%EW و ویپ سوپر Whip super ۱۲% EC وجود دارد. فنوکساپروپ پی اتیل علف کشی انتخابی و سیستمیک و تماسی از
گروه آریلوکسی فنوکسی پروپیونیک اسید بوده که به صورت پس رویشی جهت کنترل علف­های هرز باریک برگ با فرمولاسیون  ۷٫۵% EW و همراه با ایمن کننده  (SAFENER) با نام مفن پیردی اتیل در مزارع گندم و جو و نیز با فرمولاسیون  ۱۲%EC بدون ایمن کننده در محصولات پهن برگ مصرف می‌گردد.

پوماسوپر توسط بافت‌های سبز گیاه جذب و به نقاط رویشی در برگ، ساقه و ریشه منتقل می‌گردد. این ترکیب در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۹۰ روز پایدار است و در  pH=5.8 و دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به میزان ۷/۰ میلی‌گرم در یک لیتر آب و به میزان ۲۰۰ گرم در یک لیتر استون، بیش از ۲۰۰ گرم در یک لیتر اتیل استات و ۲۴ گرم در یک لیتر اتانول حل می‌شود. به نور حساس نیست ولی توسط ترکیبات اسیدی و قلیایی تجزیه می‌شود. نیمه عمر این علف کش در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و در  pH=5 بیش از ۱۰۰۰ روز  pH=7 ۱۰۰ روز و  pH=92/4 روز می‌باشد.

مکانیسم اثر:

فنوکساپوپ پی اتیل علف کشی است با خاصیت انتخابی، سیستمیک و تماسی که از طریق جلوگیری از سنتز بیولوژیکی اسیدهای چرب باعث کنترل علف­های هرز باریک برگ می‌شود، همچنین از تشکیل بعدی غشاء سلولی در نقاط رویشی علف­های هرز جلوگیری بعمل می‌آورد و نهایتاً منجر به مرگ گیاه هرز می‌گردد. این علف کش توسط برگ و بافت­های سبز گیاه هرز جذب و به هر دو روش آکروپتالی و بازیپتالی (به طرف بالا و پایین) به نقاط رویشی در برگ، ساقه و ریشه یا ریزوم منتقل می‌گردد.

موارد مصرف:

فنوکساپروپ پی اتیل ۷٫۵%EW را (همراه با ایمن کننده مفن پیردی اتیل) می‌توان به مقدار ۸/۰-۱ لیتر در هکتار و از مرحله دو برگی تا تشکیل گره دوم علف­های هرز باریک برگ یکساله و چند ساله در مزارع گندم و جو مصرف نمود.همچنین فنوکساپروپ پی اتیل ۱۲% ECرا می‌توان به صورت پس از رویشی جهت کنترل علف­های هرز باریک برگ یکساله و چندساله در مزارع محصولات پهن برگی مانند سیب‌زمینی، سبزیجات، لوبیا، سویا، چغندرقند، نخود گیاهان دانه روغنی و پنبه به مقدار ۲/۱-۱ لیتر در هکتار مصرف نمود.

برای اخذ نتیجه مطلوبتر زمان مصرف از مرحله دوبرگی تا اواسط پنجه زنی (بعد از رویش در مرحله پنجه زدن علف­های هرز) توصیه می‌گردد. فنوکساپروپ پی اتیل انواع یولاف وحشی، انواع خونی علف، انواع ارزن وحشی، دم روباهی کشیده و تعداد دیگری از علفهای هرز باریک برگ مزارع گندم و جو (غیر از انواع چچم و چاودار) را کنترل می‌نماید.

فنوکساپروپ پی اتیل را می‌بایست در شرایط رویشی مناسب محصول اصلی و نیز علف­های هرز و خصوصاً وجود رطوبت کافی در خاک استفاده نمود. توصیه می‌گردد در شرایط نامناسب رویشی (تنشهایی از قبیل شرایط غرقابی، خشکی زمین، کمبود موادغذایی) از سمپاشی خودداری گردد. پس از سمپاشی و خشک شدن محلول سم روی گیاه، وقوع بارندگی باعث کاهش تاثیر این سم روی علف­های هرز نخواهد شد.

سازگاری و اختلاط:

فنوکساپروپ پی اتیل دارای ایمن کننده، هیچگونه زردی و سوزندگی روی گندم و جو ایجاد نمی‌کند و نیز به صورت بدون ایمن کننده روی گیاهان پهن برگ گیاهسوزی ایجاد نمی‌کند. فنوکساپروپ پی اتیل با سایر علف‌کش­های متداول در زراعت گندم و جو (غیر از علف کش­های هورمونی) و همچنین با بسیاری از حشره‌کش­ها (مانند دلتاترین ۵/۲درصد امولسیون و اندوگیاه ۳۵% امولسیون)، قارچ‌کش­های مختلف، کودهای مایع و نیز تنظیم کننده‌های رشد  (RGR)  توصیه شده در زراعت گندم و جو و همچنین سایر کشت­های پهن برگ مذکور قابل اختلاط می‌باشد.

طریقه سمپاشی فنوکساپروپ پی اتیل:

برای سمپاشی توسط سمپاش­های تراکتوری از نازل­های خط پاش با زاویه ۸۰ درجه و با فشار ۵/۲-۳ بار (اتمسفر) که تولید قطرات ۳۰۰-۲۵۰ میکرومتری می‌نماید استفاده شود. برای اخذ نتیجه بهتر لازم است سمپاشی نازل­ها را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به سمت حرکت تراکتور انتخاب نمود. سرعت حرکت تراکتور بین ۵-۸ کیلومتر در ساعت و حجم محلول سمپاشی ۱۰۰-۳۰۰ لیتر در هکتار در نظر گرفته شود.

موارد توصیه فنوکساپروپ پی اتیل درمحصولات کشاورزی:

نام محصولزمان کاربردمیزان کاربرد (لیتر در هکتار)
گندم و جوبعد از رویش در مرحله پنجه زدن علف­های هرز۰٫۸ تا ۱

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف پوماسوپر ، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.منبع: شرکت گیاه

جهت خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
مدیر فروش : مهندس مبینی
خدمات رسانی: ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه گیاه پزشکی توسط کارشناسان مجرب
داروخانه گیاه پزشکی گیاه البرز با شماره مجوز: 3108201745020015
آدرس: کرج- بلوار جانبازان (خیابان چالوس)-200 متر بالاتر از بانک ملی سابق
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 9:30 تا 19 پنجشنبه : 9:30 تا 17
mobile icon شماره موبایل: 09196819424
email icon پست الکترونیکی: [email protected]
مدیر فنی: دکتر محمد مهدی خیامی راد – دکترای گیاه پزشکی