گیاه البرز
'گیاه البرز'

هالوکسی فوپ

هالوکسی فوپ

هالوکسی فوپ

معرفی:

این علف کش در بازار با نام تجاری گالانت سوپر (Gallant Supper 10/8 EC) وجود دارد. علف‌کشی از گروه ۲ و ۴ آریلوکسی فنوکسی پروپیونیک اسید است که برای کنترل پس رویشی طیف وسیعی از علف‌های هرز باریک برگ یک ساله و چند ساله در زراعت‌های پهن برگ و باغات به کار می‌رود و به صورت امولسیون ۱۰/۸ EC فرموله می‌شود. این سم در میزان توصیه شده هیچگونه تاثیر سوئی روی محصولات پهن برگ و گلبن­ها ندارد. این علف‌کش برای ماهی‌ها و پرندگان سمیت زیادی ندارد.

مکانیسم اثر:

گالانت سوپر موجب مختل شدن آنزیم سازنده اسیدهای چرب شده و به دلیل فعالیت باقیمانده آن در خاک، علف­های هرزی که دیرتر جوانه می‌زنند را نیز کنترل می‌نماید. این علف کش‌ انتخابی و سیستمیک بوده و سریعاً از طریق کوتیکول گیاه جذب می‌گردد و بلافاصله از برگ­ها به نوک ریشه و ریزوم­ها انتقال می‌یابد.

محل اصلی فعالیت این علف کش‌ بافت‌های مریستمی می‌باشد و تاثیر آن هنگامی که علف‌های هرز جوان و در حال رشد هستند به مراتب بیشتر است. البته علف­های هرز بزرگتر معمولاً با افزایش میزان دز مصرفی کنترل می‌شوند.

ظهور علائم تاثیر سم تدریجی بوده و زمان مهار کامل علف هرز بسته به نوع و سن آن، درجه حرارت، رطوبت نسبی هوا و خاک متفاوت است و در گونه‌های حساس، نیاز به یک دوره چند روزه دارد.

طی این مدت رشد ریشه، ساقه و برگ متوقف شده و کلروز ظاهر، به مرور پخش و گیاه پژمرده شده و آثار خشکیدگی بافت به همراه تغییر رنگ به علت تولید آنتوسیانین ظاهر می‌شود.

موارد مصرف:

گالانت سوپر علف‌کشی است که پس از رویش علف‌های هرز یکساله و چندساله در زراعت‌های پهن برگی مانند چغندرقند، کلزا، پیاز، سویا و سیب‌زمینی به کار می‌رود. گالانت سوپر علف­های هرز خانواده گرامینه را در مراحل اولیه تا قبل از گلدهی، به شرط آنکه در مرحله رشد فعال بوده و قادر به جذب علف کش باشند؛ کنترل می­نماید.

مزایای گالانت سوپر:

  • دارای کمترین تاثیر مخرب بر محیط زیست بوده و به سرعت در خاک و آب با فعالیت­های میکروبی تجزیه می­شود.
  • به سرعت توسط کوتیکول گیاه جذب می­شود.
  • فعال در اغلب شرایط آب و هوایی.

سازگاری و اختلاط:

گالانت سوپر با سایر باریک برگ کش­ها و همچنین با پهن برگ کش‌هایی که به صورت پس رویشی مصرف می‌گردند، قابل اختلاط می‌باشد. همچنین در زراعت چغندرقند با علف کش­هایی مانند کلوپیرالید و در زراعت پیاز با اگزادیازون قابل اختلاط است. در کاربرد پس رویشی بارک برگ کش­های بازدارنده بیوسنتز چربی توام با برخی پهن برگ کش­های پس رویشی اثرات آنتاگونیستی (کاهندگی) مشاهده می­شود.

موارد توصیه گالانت سوپر در محصولات کشاورزی:

نام محصولزمان کاربردمیزان کاربرد (لیتر در هکتار)
چغندرقند۲ تا ۴ برگی علف­های هرز۰٫۷۵ تا ۱
کلزا۲ تا ۴ برگی علف­های هرز۰٫۶ تا ۰٫۷۵
پیاز۲ تا ۴ برگی علف­های هرز۰٫۵ تا ۰٫۷۵

ملاحظات:

  • علف­های هرزی که جوانه نزده باشند توسط این علف کش کنترل نخواهند شد.
  • در زمان مصرف درجه حرارت هوا حداقل به مدت ۲۴ ساعت از ۸ درجه سانتی گراد پایین­تر نرود زیرا به شدت اثر علف کشی آنرا کم می­کند.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.منبع: شرکت گیاه

جهت خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
مدیر فروش : مهندس مبینی
خدمات رسانی: ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه گیاه پزشکی توسط کارشناسان مجرب
داروخانه گیاه پزشکی گیاه البرز با شماره مجوز: 3108201745020015
آدرس: کرج- بلوار جانبازان (خیابان چالوس)-200 متر بالاتر از بانک ملی سابق
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 9:30 تا 19 پنجشنبه : 9:30 تا 17
mobile icon شماره موبایل: 09196819424
email icon پست الکترونیکی: [email protected]
مدیر فنی: دکتر محمد مهدی خیامی راد – دکترای گیاه پزشکی